Ana içeriğe atla
Doç. Dr. Beyza Mina ORDU-AKKAYA
  • Finansal ve emtia piyasaları arasındaki ilişkileri,
  • Enerji ve çevre sorunlarının finans alanı üzerindeki uygulamalarını,
  • Finansal kurumların çeşitli varlık piyasaları üzerindeki rollerini ve etkilerini çalışmaktadır.

Çalışmak bizi şu üç beladan kurtarır: Can sıkıntısı, yoksulluk ve kötü alışkanlıklar. (Voltaire)
Biyografi

Beyza Mina Ordu-Akkaya 2005 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü'nden Yüksek Onur derecesiyle mezun olmuştur. 2005-2011 yılları arasında dünyanın önde gelen uluslararası şirketlerinde Kurumsal Finansman bölümünde "Şirket Birleşme ve Satın Almaları" alanında danışman olarak görev yapmıştır. Bu dönemde yabancı şirketlere Türkiye'nin özelleştirme (örneğin Başkent Gaz) ve satın almalarında (örneğin Migros) danışmanlık yaptıktan sonra 2011 yılında Müdürlük görevine devam ederken istifa etmiş ve akademik hayata geçmiştir. 

2011 yılında finans yüksek lisansı için University of Cambridge'e tam burslu olarak kabul edilmiştir. Yüksek lisansını bitirdikten sonra 2017 senesinde ODTÜ'de İşletme Bölümü'nde Finans Doktorasını tamamlayan Beyza, tezi ile ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Yılın Tezi Ödülü'nü almıştır. Ayrıca TÜBİTAK ve ODTÜ'den yayın ödülü de alarak, araştırmalarına devam etmektedir. Halen finans alanında en önemli dergilerinde hakemlik görevine de devam etmektedir. 

Beyza'nın Journal of Banking & Finance, Resources Policy, North American Journal of Economics and Finance gibi dergilerinde yayınları mevcuttur. 


Araştırma Alanları

Finansal piyasalar, kurumsal finans, bulaşıcılık, enerji ve emtia piyasaları


Verdiği Dersler

Financial Markets and Institutions

 


Video ve Görseller

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.